Linoleja popularitāte ir saistīta ar tā elastību, labu trokšņa – un siltuma izolāciju, vieglu uzstādīšanu. To bieži izmanto, lai noklātu vecas dēļu vai saplākšņa grīdas. Ko likt uz koka grīdas zem linoleja, lai uzlabotu īpašības un palielinātu kalpošanas laiku, tiks apspriests šajā rakstā.
Grīdas stāvokļa novērtēšana
Jautājums par to, ko likt zem linoleja, ir tieši saistīts ar koka grīdas seguma stāvokli. Lai to novērtētu, ir nepieciešams staigāt pa telpu, vietām var pat lēkt apkārt. Labākajā gadījumā koksnei nevajadzētu šūpoties vai čīkstēt. Ar šādu sākotnējo materiālu būs vieglāk strādāt, pat ja virsma ir nelīdzena.
Nākamais solis ir pārbaudes veikšana. Vietās, kur koksne ekspluatācijas laikā ir mainījusi krāsu, jāpārbauda tās izturība. Aizdomīgo vietu var mēģināt uzmīt ar skrūvgriezi vai īleni. Uzskata, ka stāvoklis ir apmierinošs, ja virsma ir stingra un to nav skāris ciets priekšmets.
Būs daudz vieglāk izvēlēties, ko likt zem linoleja uz koka grīdas, ja nav sēnīšu vai pelējuma pazīmju. Tas norāda uz normālu mitrumu un optimālu virsmas stāvokli.
Grīznās dēļos redzamas koksnes tārpu pēdas. Ja ir šī problēma, amatnieks nevar iztikt bez dēļu apstrādes ar bioprotektoru. Rūpīga pārbaude ietver grīdas seguma aizmugures un siju, uz kurām tas ir uzklāts, apskati. Lai to izdarītu, paceliet pa diviem vai trim dēļiem, pārbaudiet tos un piesitiet ar āmuru. Apslāpēta skaņa norāda, ka materiāls ir sapuvis iekšpusē un ir jānomaina.
Vai koka grīdai ir nepieciešams linolejs?
Kad telpa tiek būvēta no nulles, amatniekiem parasti ir jārēķinās ar līdzenu un siltu virsmu, uz kuras tiks uzklāts jebkura veida linoleja segums. Šajā gadījumā nav jautājuma par to, ko likt zem svaiga linoleja uz koka grīdas. Pamatne nav nepieciešama arī tad, ja jauns linoleja ruļļu materiāls tiks uzklāts uz vecā materiāla, ja tas ir apmierinošā stāvoklī.
Ja tiek atjaunota veca grīdas seguma grīda, siltumizolācijas un skaņas izolācijas problēmu var atrisināt ar grīdas segumu. Tas bieži vien attiecas uz mājām, kas nav celtas pēckara gados, staļinisma ēkām un kazarmām.
Ja ir svarīga skaņas izolācija, tiek izmantota korķa pamatne. Tas padara telpu klusāku un grīdu mīkstāku. Bet šī iespēja nav piemērota telpām, kurās ir smagas mēbeles, jo pēc neilga laika no kājām uz linoleja iespiedumiem. Labāka izvēle ir kompozītmateriāls, kas ietver džutas, lina un vilnas šķiedras. Pietiekami stingra pamatne nenoberzīsies un nodrošinās drošu slāni.
Putu polimēri kā substrāts padara telpu ievērojami siltāku un klusāku. Taču ar šo būvmateriālu ir jārīkojas uzmanīgi. Laika gaitā tā struktūra sagāžas vietās, kas ir pakļautas vislielākajai slodzei. Tāpēc putu polimērus parasti uzstāda zem saplākšņa.
Koka grīdas sagatavošana linoleja ieklāšanai
Pirms izvēlēties, ko likt uz dēļiem zem linoleja, ir rūpīgi jāsagatavo visa darba zona. Sagatavota pamatne nodrošinās grīdas seguma noturību neatkarīgi no izvēlētā grīdas seguma veida. Lai sasniegtu labu rezultātu, amatniekam ir jāņem vērā uzstādīšanas nianses.
Ieklājot linoleju uz dēļiem
Ja linoleja grīdas seguma pamatā ir vecās grīdas dēļi (lamināts, parkets), sagatavošana sākas ar grīdlīstes noņemšanu. Pēc tam rūpīgi notīriet visus iespējamos netīrumus un veiciet pārbaudi. Ja tiek atrastas plaisas, tās ir jāaizpilda. Plašas plaisas var aizlīmēt ar koka skaidām, kas iepriekš samitrinātas ar līmi. Ar āmuru izlīdziniet tos ar virsmu.
Ja netiek konstatēti nekādi defekti vai sēnīšu pēdas, meistars pāriet pie nākamā posma un pārbauda, vai visi elementi ir droši piestiprināti. Katra nagla un pašvītņgriezes skrūve ir vēlreiz jāievelk tā, lai naglu galviņas būtu iespiestas kokā. Ja tas netiks izdarīts, jaunajā grīdas segumā ar laiku parādīsies caurumi.
Kad visi defekti, spraugas un izliekumi ir novērsti un pildviela ir izžuvusi, virsma jānoslīpē un jāizsūc ar putekļu sūcēju. Apdare ar gruntskrāsu pasargās dēļus no pelējuma un kaitēkļiem.
Ieklāšana uz koka grīdas no saplākšņa
Bieži vien tiek likts saplāksnis, sākot no 7 mm biezuma. Ieklāšana ir nepieciešama, ja:
- grīda ir jāizolē;
- ir lielas nepilnības un pārkāpumi;
- ir nepieciešams pastiprinājums.
Var izmantot citu materiālu, piemēram, organolītu. Pirms linolejs tiek ieklāts saplāksnī, vispirms vecā virsma jāsagatavo uzstādīšanai. Vispirms noņemiet grīdlīstes un novērtējiet visas grīdas stāvokli. Ja nepieciešams, novērsiet defektus un izlīdziniet pamatgrīdu. Skrāpēšana novērsīs nelielas nelīdzenumus. Pēc tam ar putekļu sūcēju kārtīgi notīra grīdu. Ja vecās grīdas dēļi ir noņemta krāsa vai sākotnēji nav bijuši krāsoti, vienmēr tiek uzklāta gruntskrāsa. Kad kārta ir izžuvusi, sāciet ieklāt saplāksni.
Lai piestiprinātu materiālu pie dēļiem, ir jāņem vērā turpmākā ventilācija un iespējamā materiāla izplešanās. Tāpēc grīdas segums ir jānorobežo, atstājot zināmu attālumu (līdz 5 mm) no sienas. Saplāksnis tiek piestiprināts pie laipas ar pašvītņgriezes skrūvēm. Pēc dēļu ieklāšanas darbuzņēmējs apstrādās malas ar elektrisko ēveli.
Zāģēšanas rezultātā radušos nobrāzumus var noņemt arī ar rokas instrumentu. Savienojumos var palikt plaisas, un tās jāaizpilda ar speciālu koksnes konservantu. Linolejs jāsāk ieklāt pēc tam, kad špakteles masa ir pilnībā izžuvusi.
Vai jūsu mājās jau ir uzstādīts linolejs? Jā/Nē
Linolejs koka pamatnei
Ir pieejami dažādi linoleja veidi, tāpēc varat izvēlēties savām vajadzībām piemērotāko filcu. Būvmateriāls atšķiras pēc biezuma, īpašībām, kā arī raksta. Populārākie linoleja veidi ir šādi:
- Mājsaimniecības ir budžeta materiāls ar nelielu biezumu. Piemērots dzīvojamiem rajoniem. Pamatne ir stikla vates slānis, kas ievietots starp diviem ķīmisko putu slāņiem.
- Komerciālais (rūpnieciskais) linolejs ir izturīgs un biezs. Uzlabota veiktspēja pasargā grīdu no ķīmiskiem bojājumiem un mehāniskas iedarbības. To var izmantot dzīvojamās telpās, bet biežāk to izmanto vietās, kur grīda ir pakļauta pastāvīgai slodzei. Tipu daudzveidība ļauj eksperimentēt un izveidot savu modeli. Kombinējot dažādas krāsas, telpu var sadalīt zonās.
- Puskomerciālais produkts ir materiāls ar vidējām iepriekšējo divu veidu īpašībām.
Koka grīdas caurlaiž skaņu, siltumu un mitrumu, tāpēc šie trūkumi ir jākompensē. Ja amatnieks ir nolēmis neizmantot īpašu linolejam paredzētu pamatni, ir vērts pasūtīt materiālu ar uzlabotām īpašībām. Neraugoties uz dabīgā koka priekšrocībām, sintētiskais linoleja segums labāk saglabā siltumu un nav pakļauts pelējuma veidošanās riskam, ja telpā ir ļoti liels mitrums.
No visiem linoleja veidiem vispopulārākie ir PVC-grīdas ar putuplasta vai daudzslāņu pamatni ar papildu siltumizolāciju.Alkīda izstrādājumiem nav sliktākas izolācijas īpašības, taču tie ir diezgan trausli. Pat pēc rūpīgas apstrādes vecajam parketam var būt nepilnības un nelīdzenumi, kas var izraisīt ātru alkīda seguma nolietošanos (plaisas, plaisas, lūzumi). Šo pašu iemeslu dēļ ir labāk izvēlēties ruļļveida izstrādājumus, kuru ruļļa biezums ir 3 mm vai vairāk.