Telpu apkure ziemā nedos kvalitatīvus rezultātus, ja vispirms netiks nodrošināta siltumizolācija. Grīdas izolācija ir īpaši svarīga privātmājām, taču arī daudzdzīvokļu ēkās betona plātnes bieži rada aukstumu dzīvokļos. Tāpēc grīdas izolācija ir svarīgs risinājums visu tipu mājokļiem.
Visbiežāk tiek izmantoti vairāki siltumizolācijas veidi, un katram no tiem ir savas priekšrocības:
- minerāli;
- polimērs;
- korķis;
- skaidu plātnes.
Visiem izolatoriem papildus to galvenajai izolācijas funkcijai ir jāatbilst vispārējām prasībām par to, lai tie būtu droši cilvēka veselībai, izturīgi un, ja iespējams, ugunsdroši. Tie izceļas arī ar mazu svaru un vieglu uzstādīšanu.
Minerālie izolatori
Šis izolācijas veids nodrošina vislielāko izturību un noturību pret slodzi, pateicoties īpašai materiāla struktūrai. Visbiežāk tiek izmantota minerālvate, kas sastāv no šķiedrām. Būvniecībai rūpniecībā bieži izmanto stikla vati un izdedžu vati, bet drošāka akmens vate ir piemērotāka dzīvojamām telpām. Materiāla īpašības ir šādas:
- dabiskums – materiāls sastāv no šķiedrām, kas savienotas ar līmi uz māla bāzes;
- siltuma apmaiņas koeficients ir 0,041 W/(m*K) robežās;
- spiedes izturība ir līdz 400 kPa;
- augsta elastība un elastība, kas ļauj kompensēt slodzes un mehāniskos triecienus;
- augsta elastība un elastība, kas ļauj kompensēt slodzes un mehāniskos triecienus; – augstas kvalitātes skaņas izolācija;
- ugunsizturība – akmens vate deg tikai temperatūrā virs 600 grādiem pēc Celsija.
- lietošanas ērtums – minerālvate ir universāla un viegli lietojama.
Kvalitatīvai grīdas izolācijai telpā pietiek ar 10 cm biezu slāni. Minerālvates izolācijas trūkums ir tās lielā higroskopiskums, tāpēc liela uzmanība jāpievērš labai grīdas hidroizolācijai.
Vislielāko uzticību iemanto tāda veida akmens minerālu izolācija kā bazalta vate. Šī materiāla galvenā īpašība ir tā augstā ugunsizturība – bazalta vate var izturēt līdz pat 1000 grādu temperatūru pēc Celsija.
Ēkas norobežojošās konstrukcijas var būt izgatavotas no minerālvates vai keramzīta. Tā ir izturīga pret slodzēm, ļoti viegli klājama, tai ir labas izolācijas un skaņas izolācijas īpašības.
Polimēru izolatori
Šajā grupā ietilpst vairāki materiāli ar līdzīgām īpašībām un raksturlielumiem, bet atšķirīgām formām:
- putupolistirols;
- putupolistirols;
- poliuretāna putas.
Visus polimēru izolatorus ražo, tos putojot, un tiem piemīt šādas īpašības:
- siltumvadītspēja līdz 0,049 w/(m*K)
- spiedes izturība līdz 0,035 Mpa;
- izturība pret mitrumu;
- augstas akustiskās īpašības – spēja absorbēt skaņas viļņus līdz 32 dB;
- elastība un izturība pret deformāciju;
- ugunsdrošība – polimēru sildītāji kūst augstā temperatūrā, bet reti aizdegas.
- vides drošība – polimēru materiāli augstā temperatūrā izdala oglekļa dioksīdu un ūdeni, tāpēc tie ir droši cilvēkiem.
- lietošanas ērtums – tās ir viegli sagriežamas, vieglas, kas ievērojami atvieglo montāžas darbus.
Polimēru materiāli nav jutīgi pret pūšanu, pelējuma un pelējuma kaitīgo iedarbību, kā arī ir lēti, tāpēc tie ir viens no populārākajiem grīdas izolācijas variantiem.
SvarīgiŠim siltumizolācijas veidam ir īpaši augstas siltumizolācijas īpašības, pateicoties kurām tas ietaupa līdz pat 98% siltuma.
Korķa izolācija
Šo materiālu izgatavo no korķa koka mizas, kas īpašā procesā tiek sasmalcināta un sapresēta plāksnēs. Korķa materiālu raksturo šādas īpašības:
- zems siltumvadītspējas koeficients – 0,040 W/(m*K)
- spiedes izturība 2,5 MPa;
- skaņas izolācija līdz 20 dB;
- nemaina savas īpašības mitrā vidē;
- piemīt antiseptiskas īpašības; izturīgs pret pelējumu un sēnītēm.
- neliels svars un vienkārša uzstādīšana – korķi ir viegli sagriezt un novietot pareizā vietā;
- izturība pret pēkšņām temperatūras izmaiņām;
- ugunsdrošība – ugunsizturīgs, neizdala toksiskus dūmus.
- draudzīgums videi – izolācija ir izgatavota no dabīga materiāla (mizas) un nesatur toksiskas, cilvēkam bīstamas vielas.
Korķa izolācija ir pieejama dažāda biezuma loksnēs, plātnēs, kā arī ruļļos. Pieejamā cena un lietošanas ērtums palīdz saglabāt to popularitāti būvniecības tirgū.
Kokskaidu plākšņu izolācija
Visplašākā materiālu grupa klāsta ziņā, tostarp:
- saplāksnis;
- zāģu skaidas;
- skaidu plātnes;
- celulozes vilna.
No visām šīm iespējām visizplatītākās ir plātnes, kas izgatavotas no koksnes šķiedrām (skaidām) un saistvielām (sveķiem), un tām ir šādas īpašības:
- spiedes izturība – 100 kPa, lieces izturība – 1,5 MPa;
- siltuma vadītspējas koeficients – 0,055W/(m*K);
- skaņas izolācija līdz 26 dB;
- higroskopiskums – materiālam nepieciešama mitruma izolācija.
- dabiskums – tiek izmantoti tikai dabiski materiāli bez sintētiskām piedevām.
Koksnes šķiedru plātnēm ir pietiekami augsts elastības indekss, tāpēc tās labi iztur slodzi. To ilgais kalpošanas laiks, izturība un salīdzinoši zemās izmaksas padara tās par populārāko materiālu privātmāju siltināšanai.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka zāģskaidu grīdas izolācija ir nedaudz līdzīga keramzīta granulu izmantošanai – zāģskaidas tiek izmantotas arī kā beramais materiāls. Šo grīdas siltināšanas metodi Krievijā izmanto jau kopš seniem laikiem, jo pēc koka mājas uzcelšanas pīšņu un skaidu palika pārpalikums. Šī materiāla īpatnība ir tā pieejamība, absolūts draudzīgums videi un lietošanas ērtums. Negatīvie aspekti ir augsts ugunsgrēka risks.
Kā izdarīt pareizo izvēli
grīdas izolācija 1
grīdas izolācija 2
Tā kā ir tik daudz mūsdienīgu grīdas izolācijas materiālu, var būt grūti izvēlēties jūsu vajadzībām vispiemērotāko. Var palīdzēt pieredzējuša speciālista padoms, kā arī rūpīga materiāla īpašību izpēte.
Privātām naktsmītnēm
Izvēle bieži vien ir atkarīga no ēkas tipa (privātmāja vai dzīvoklis), no tā, līdz kādām vērtībām ziemā ārā pazeminās temperatūra, un no grīdas segumam izmantotā materiāla. Lauku mājās ir ierastas koka grīdas, jo koks pats labi saglabā siltumu. Šādu grīdu izolācijai labi kalpo beramais materiāls – zāģu skaidas vai keramzīts. Tā kā grīda ir tā, kuru privātmājā ir vismazāk iespējams nomainīt, priekšroka jādod izturīgiem un ilgmūžīgiem materiāliem, piemēram, plastmasas izolācijas materiālam. Antiseptiskās īpašības un izturība pret grauzēju un kukaiņu aktivitāti būs liels pluss lauku mājā.
Dzīvokļiem
Dzīvokļa grīdas īpatnība ir betona pamatne, kurai ir augsta siltumvadītspēja un kas atvēsina visu telpu. Arī daudzdzīvokļu ēkās, kurās ir kaimiņi no apakšas, grīdas izolācijai ir svarīgi, lai tās skaņas izolācijas īpašības būtu izšķirošas. Tā kā dzīvokļi tiek remontēti daudz biežāk, ir iespējams izmantot mazāk izturīgus un dārgus materiālus – piemēram, korķa ruļļi būs efektīvs un budžeta ziņā draudzīgs izolācijas materiāls dzīvokļiem.
Bieži vien mājokļos tiek ierīkotas grīdas apsildes sistēmas, kuru pamatā ir ūdens kontūras, tāpēc ir nepieciešams piemērots materiāls – vēlams, lai tas būtu ugunsdrošs un nevadītu elektrību. Polimēra siltumizolācija ir arī visizcilākā izturības, lietošanas ērtuma un aizsardzības pret pelējumu un kondensāciju ziņā.
Nepieciešamība pēc tvaika barjeras
Lauku mājas grīdas un zemgrīdas dobums, kas atdala siltā gaisa zonu no aukstā gaisa zonas, ir pakļautas pastāvīgam kondensāta veidošanās riskam uz to virsmām. Tāpēc slānis ir jāizolē ar tvaika izolācijas membrānu. Grīdas konstrukcijās to novieto virs siltumizolācijas, t. i., siltajā pusē. IZOSPAN ir ļoti efektīvs grīdas izolācijā.
Foliju uzklāj uz grīdas sijām virs siltumizolācijas ar 15-20 cm pārlaidumiem, atstājot dažus centimetrus garu ventilācijas spraugu. Pārlaidumus ieteicams aizlīmēt ar līmlenti.
Svarīgi: Isospan jāuzstāda ar nobruģēto pusi pret siltumizolāciju.
Kā vieglāk izolēt vecu koka grīdu
Tie, kas pērk vecu īpašumu, bieži saskaras ar grīdas kvalitātes problēmu. Vecās grīdas seguma atjaunošanu var veikt arī tad, ja jūsu finanšu resursi ir ierobežoti.
Kad nokāpjat pagrabā, ar maskēšanas lentu apvelciet visu grīdu un aizpildiet spraugas starp grīdas sijām un izolāciju. Piestipriniet eļļotu papīru (varat izmantot arī jumta paplāksni) pie grīdas dēļiem ar skavotāju. Piestipriniet 5 cm biezas putuplasta plāksnes uz papīra grīdas dēļu apakšā. Stiprināšanai tiek izmantotas 6-7 cm garas pašvītņgriezes skrūves un diezgan lielas paplāksnes. Tos var izgatavot arī pats no skārda bundžām.